Livrare gratuită în România. Livrare în 24-72h. Cumpără acum
Oferte de vinuri noi! Bucurați-vă de cele mai bune oferte de vinuri ale săptămânii! Comandați acum

Coș de cumpărături

0

Coșul de cumpărături este gol

Descoperă vinurile
Închideți
Cum se păstrează și servește șampania. Ediția de an nou

 

Anul Nou este aproape aici și suntem foarte entuziasmați! Este o tradiție îndelungată în calendarul gregorian să sărbătorim 31 decembrie și să întâmpinăm noul an 2023 cu un pahar de șampanie. 

 

Cu toate acestea, având în vedere penuria de vin spumant cu care se confruntă în prezent lumea, trebuie să ne cumpărăm sticlele în avans și să le păstrăm până la anul. Ceea ce aduce întrebarea, cum putem depozita aceste sticle, astfel încât să fie bine conservate până în momentul în care vom turna băutura spumoasă?

 

În acest articol, vă vom oferi 3 sfaturi despre cum să păstrați în mod corespunzător vinul spumant, astfel încât proprietățile să rămână intacte din momentul în care ați cumpărat sticla și până când o deschideți cu prietenii și familia. 

 

De asemenea, vă vom oferi câteva sfaturi despre cum să îl serviți cel mai bine, astfel încât, atunci când vine momentul și trebuie să serviți vinul spumant, toată lumea să se bucure pe deplin și să guste băutura spumoasă în mod corect. 

 

La finalul articolului, veți găsi câteva recomandări făcute special de echipa noastră de somelieri experimentați, astfel încât, în cazul în care nu știți ce șampanie să alegeți, vă vom ghida prin selecția noastră de vinuri franceze excelente.

 

3 Sfaturi pentru depozitarea corectă a vinurilor spumante

 

Primul sfat pentru a păstra corect șampania este să o depozitați departe de lumina puternică. Lumina puternică poate avea un impact negativ asupra vinului spumant. Lumina directă a soarelui crește temperatura acestuia, alterând toate componentele chimice și, în cele din urmă, având un impact asupra gustului. 

Așadar, dacă doriți să păstrați în mod corespunzător vinurile spumante, trebuie să le păstrați într-un loc cu o temperatură constantă a camerei între 10 și 15ºC. De asemenea, este foarte important ca locul să fie bine aerisit, astfel încât toate proprietățile vinului să rămână intacte pe parcursul trecerii timpului. 

 

Al doilea sfat de care trebuie să țineți cont este că șampania trebuie depozitată într-un loc în care nu există vibrații. Zgomotul poate altera aroma și gustul băuturii și, de asemenea, potențialul său de învechire.

 

Al treilea sfat este să depozitați șampania în poziție verticală dacă doriți să o păstrați pe termen scurt. În cazul în care intenționați să o depozitați pe termen lung, atunci vă recomandăm să o depozitați pe o parte, astfel încât proprietățile să fie intacte. 

 

3 Sfaturi pentru a servi șampanie

 

Există un mit despre paharele de vin pentru a servi băutura cu bule. Unii oameni cred că cel mai bun mod de a servi șampania este într-un pahar de cristal flaut. Cu toate acestea, acesta nu este modul corect, deoarece o flautină nu permite șampaniei să-și exprime întregul caracter și aromele. Cel mai bun mod de a servi șampania este într-un pahar care are forma unei lalele. 

Temperatura ideală de servire este în jur de 8ºC până la 10ºC, așa că nu la această temperatură vă sugerăm să o puneți într-o găleată cu gheață. Cel mai bun mod de a-l servi este în două etape. În primul rând, trebuie servit în cantități mici, pentru a permite aromelor să se exprime pe deplin și pentru a permite să se aerisească un pic. 

Apoi, este timpul să umpleți paharul, la un unghi de 45 de grade. Regula de bază este că paharul de șampanie trebuie să fie plin cu două treimi. 

 

Recomandările noastre de top 3

 

Șampanie Moet & Chandon Imperial Brut: Una dintre cele mai exclusiviste șampanii din lume, Moet este ideală pentru orice ocazie. Șampania Moet & Chandon, recunoscută la nivel mondial, a făcut parte din multe sărbători.

Șampanie Bollinger: O șampanie excelentă de la una dintre cele mai exclusiviste fabrici de șampanie din lume. Realizată conform standardelor înalte ale Casei Bollinger, această șampanie este cremoasă și elegantă, cu bule fine.

 

Dom Perignon: Dom Pérignon este absolut una dintre cele mai exclusiviste șampanii din lume. De fapt, descoperirea metodei de fabricare a șampaniei este atribuită călugărului benedictin Dom Pierre Perignon în secolul al XVII-lea. Această șampanie dezvăluie o structură unică care evoluează în timp. 

 Vă recomandăm să alegeți această șampanie dacă doriți să vă impresionați toți invitații pentru a sărbători noul an.

 

Sperăm că vă veți bucura să deschideți o sticlă de șampanie și să ciocniți în ajunul Anului Nou la fel de mult ca și noi. Nu uitați să vă abonați la buletinul nostru informativ pentru a descoperi cele mai recente tendințe, sfaturi și crame din lumea vinului. Dacă doriți să descoperiți lumea uimitoare a șampaniei și a vinurilor, vizitați magazinul nostru online, și veți fi uimit de marea noastră varietate de vinuri premium internaționale. 

 

Dacă aveți întrebări, contactați-ne la hello@disndis.com iar echipa noastră experimentată de somelieri vă va ajuta cu plăcere.

 

Ne vedem data viitoare, iubitori de vin,

 

Echipa Dis&Dis

Articole Similare