Livrare gratuită în România. Livrare în 24-72h. Cumpără acum
Oferte de vinuri noi! Bucurați-vă de cele mai bune oferte de vinuri ale săptămânii! Comandați acum

Coș de cumpărături

0

Coșul de cumpărături este gol

Descoperă vinurile
Închideți
Asocieri de vinuri recomandate pentru Crăciun și Revelion 


Sezonul Crăciunului este aproape aici și nu am putea fi mai entuziasmați de el. Este această perioadă a anului când străzile din întreaga lume sunt pline de decorațiuni de Crăciun și de frumoase expoziții de lumini. Centrele comerciale sunt pline de oameni care fac cumpărături de Crăciun în ultimul moment. Totul se pregătește pentru sărbătorirea sfârșitului de an.Bineînțeles, adunarea în jurul mesei cu familia și prietenii în ajunul Crăciunului și al Anului Nou este o tradiție de lungă durată. Sărbătorile de Crăciun implică multă mâncare, băuturi și vin bun.

În acest articol, vă vom spune totul despre ce vinuri să asortați cu preparatele pentru cină, astfel încât să vă puteți face adunarea și mai gustoasă la reuniunea de Crăciun și de Anul Nou.Echipa noastră experimentată de somelieri a pregătit o listă lungă de vinuri pentru Crăciun care pot fi asociate cu mâncarea tipică de Crăciun și Revelion, astfel încât, chiar dacă faceți cumpărături de Crăciun în ultimul moment, asocierea cu vinul este deja acoperită.O bună asociere între mâncare și vin este cea care exprimă cel mai bine caracteristicile diferențiate ale fiecărui aliment și dezvoltă cât mai mult posibil potențialul atât al mâncării, cât și al vinului. Scopul este de a obține un echilibru perfect între vin și mâncare sau, cel puțin, ca acestea să se completeze reciproc, astfel încât întregul să fie armonios, iar aromele lor să nu se anuleze reciproc.Există reguli de bază, logice și naturale de asociere (cum ar fi, de exemplu, carnea roșie cu vin roșu și vinul alb cu pește) care continuă să funcționeze perfect chiar dacă stilurile de vin s-au schimbat și au evoluat în ultima vreme. În zilele noastre, suntem mai deschiși la descoperirea de noi senzații și la asumarea de riscuri cu anumite combinații.

Cu toate acestea, singura regulă strictă care se aplică în continuare este aceea că vinurile albe trebuie servite înaintea vinurilor roșii și că vinul sec trebuie servit înaintea vinurilor dulci.

 

Vinuri grozave de asociat cu aperitive

Vinurile albe tinere și ușoare se potrivesc perfect cu aperitivele. Vă recomandăm următoarele vinuri albe care vor scoate în evidență aromele aperitivelor dvs:Vin alb Fuenteseca Organic 2019: Un vin alb spaniol foarte bun și ușor de băut din regiunea Valencia, cu denumirea de origine Utiel-Requena.

Are o culoare galben pal, cu o strălucire verde. La nas, prezintă arome de alimente tropicale, coajă de caise și fenicul. În palat, este echilibrat, cu un final lung. Ideal pentru a vă începe cina de Crăciun.Mantel Blanco Sauvignon Blanc 2020 Vin alb: Un vin Sauvignon Blanc foarte bun, tânăr, de la D.O. Rueda, Spania.

Are o culoare pai strălucitoare. La nas, prezintă arome cu note tropicale. În gură, este proaspăt, cu note fine de citrice. Acesta este un vin excelent pentru a începe masa.
Vinuri grozave pentru a fi asociate cu carnea

Dacă sunteți un iubitor de carne roșie și felul principal implică un fel de mâncare cu carne roșie, cum ar fi friptura de vită, trebuie să vă amintiți una dintre regulile de bază din lumea vinului; vinurile roșii Crianza se potrivesc cu cărnurile la grătar, fripturile, tocănițele de carne roșie, brânzeturile curate și mezelurile.Dacă preferați un vin roșu mai sofisticat, vinurile roșii Reserva și Gran Reserva se potrivesc perfect cu mâncăruri de vânat și tocănițe mai subtile și mai elaborate.Deci, acum că știți regula de bază a vinului roșu, vă recomandăm următoarele vinuri care vă vor face felul de mâncare și mai perfect:Viña Pedrosa Crianza 2018 Vin roșu: Vin roșu foarte premiat din D.O. Ribera del Duero produs de vinăria de familie Bodegas Hermanos Pérez Pascuas.

Este un vin roșu care arată expresia deplină a terroir-ului. La nas, are note de vanilie, balsamice și de cafea. În palat, are taninuri bine echilibrate și un final lung.Bordeaux Passion 5 Vin roșu: Marele vin Bordeaux din Franța, produs de vinăria Bernard Magrez. Este un amestec clasic de Cabernet Franc, Cabernet Sauvignon și Merlot.

Are o culoare roșu intens. La nas, prezintă arome de cafea prăjită. În gură, este puternic și puternic, cu o structură taninică bine echilibrată. Acest vin se potrivește bine cu cărnurile care sunt însoțite de sos de afine.Casa da Urra Reserva 2017: Vin roșu portughez Reserva din D.O.C. Alentejo. Este un amestec de Alicante Bouschet și Syrah.

Are o culoare violet închis. La nas, prezintă arome de mure coapte și note balsamice. În gură, are taninuri moi și un final lung și persistent.Cedula Real Gran Reserva 2014: Cédula Real Gran Reserva este un vin spaniol de colecție exclusivist, un clasic pentru iubitorii de Rioja.

Are o culoare roșie cireșe strălucitoare. La nas, prezintă arome de caise uscate, fructe confiate și cacao. În gură, este rotund, amplu și bine echilibrat, cu un buchet plăcut după gust. Foarte recomandat pentru perioada sărbătorilor, deoarece acest vin trebuie degustat la ocazii speciale.
Vinuri mari pentru pește

Peștele alb preparat cu sosuri sau cu alimente ușor prăjite merge bine cu vinuri fructate și aromate din soiuri precum albariño, godello, sauvignon blanc, xarel-lo, macabeo și parellada.Cu sosuri mai consistente, recomandăm asocierea cu vinuri albe cu corp mediu fermentate sau învechite în butoaie din soiuri mai uleioase, cum ar fi chardonnay, verdejo și viura.Immortalis Albariño 2018 Vin alb: Vin alb spaniol din D.O Rias Baixas. Acest vin este echilibrat, cu un caracter mineral și un gust final fructat și citric. O alegere excelentă pentru a fi asociat cu preparate din pește.Chardonnay 2018 Vin alb: Marele vin alb francez este făcut din struguri Chardonnay din I.G.P. Coteaux de L´Auxois, în regiunea Bourgogne. Prezintă o culoare galbenă frumoasă. La nas, este fructat și proaspăt, cu note de măr galben, ananas și vanilie. În gură, este rotund și bine echilibrat.


Vinuri excelente pentru mâncăruri vegane

Dacă doriți să pregătiți un fel de mâncare vegană pentru cina de Crăciun sau de Anul Nou, vă recomandăm următoarele vinuri organice care se potrivesc bine cu legumele.Alta Alella Parvus Organic 2020: Vin rose spaniol de la D.O. Alella, în apropiere de Barcelona.

Este făcut 100% din Syrah. La nas, are arome de fructe roșii, cum ar fi zmeura și note florale de violete. În gură, este proaspăt, dulce și foarte echilibrat.Aracelis Organic 2020: Vin roșu organic foarte special din Portugalia, din D.O.C. Alentejo.

Este făcut 100% din Alicante Bouschet, un soi portughez special. Are arome de cacao și fum. În gură, este complex, cu taninuri persistente și cu un mare potențial de învechire. Acesta este un vin în ediție specială, realizat de viticultori ca un cadou pentru soția sa.Sapientia Sauvignon Blanc Organic: Vin alb ecologic spaniol de la D.O. Rueda. Este fabricat din struguri Sauvignon Blanc 100%. 

La nas, are o intensitate aromatică ridicată, cu arome de coriandru, busuioc proaspăt și citrice. Palatul are o structură și un volum mare.


Vinuri mari de desert

Este timpul pentru desert, pentru unii, cel mai bun fel de mâncare al mesei. Dacă pregătiți deserturi cremoase, atunci vă recomandăm să optați pentru vinuri spumante cu conținut scăzut de zahăr, vinuri bruts, uscate sau demisecuri.

Este important să ne amintim că aromele trebuie să fie echilibrate atunci când combinăm vinurile cu deserturile. Deserturile cu arome intense vor avea nevoie de vinuri intense pentru a armoniza întreaga savoare. De exemplu, dacă serviți înghețată ca desert, va trebui să o asociem cu un vin de desert dulce. Vă recomandăm următoarele vinuri:Șampanie Laurent Perrier: Șampanie franceză de renume mondial, produsă de Laurent Perrier. Este un amestec de Pinot Noir, Chardonnay și Pinot Meunier.

Șampania Cuvée de Laurent-Perrier are o culoare galben-pai strălucitoare, o spumă cremoasă și bule fine și persistente. Nasul se deschide cu arome intense de fructe galbene și cireșe negre. Palatul dezvăluie un vin spumant proaspăt și cărnos, o șampanie pur-sânge.Cava Gran Brut Nature Reserva 2015: Marele vin spumant de la D.O. Cava, în Spania. Este obținut din struguri Xarel-lo, Macabeo, Parellada, Chardonnay și Pinot Noir.

La nas, prezintă arome de fructe uscate și note de anason. În gură, este intens și are o bună persistență.Un vin spumant excelent pentru a încheia masa.Sperăm că v-am rezolvat toate îndoielile cu privire la modul în care să faceți perechea perfectă de vinuri pentru cina de Crăciun și de Anul Nou. Dacă doriți să descoperiți mai multe vinuri, nu uitați să vizitați magazinul nostru online!Dacă doriți să primiți mai multe combinații de bun gust și oferte exclusive, nu uitați să vă abonați la newsletter-ul nostru, iar dacă aveți întrebări, puteți contacta echipa noastră și vă vom ajuta cu plăcere.

Vă dorim un Crăciun fericit! Ne vedem data viitoare, iubitori de vin,Echipa Dis&Dis 

Etichete :

Articole Similare